مقالات

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه رستوران

در مورد چیدمان آشپزخانه رستوران اطلاعاتی دارید؟ یکی از نکات بسیار مهم در طراحی آشپزخانه صنعتی، چیدمان آشپزخانه رستوران می باشد. به طوری که می بایست تمامی اصول و نکات رعایت شود تا به بهره وری درستی دست پیدا کنید. آشپزخانه قلب رستوران است و آنچه که از آن خارج می شود می تواند تجربه ای خوب و یا بد برای مشتریان شما باشد. چیدمان اشپزخانه صنعتی می تواند عملکرد رستوران شما را مشخص کند و یک نظم کاری روتینی به برنامه شما بدهد.

وقتی اجزا آشپزخانه را به صورت تصادفی و بدون برنامه قبلی می چینید، هر یک از این اجزا می توانند مانعی برای تیم شما باشند که در نتیجه زمان انجام کار را بسیار کند می کند. در یک آشپزخانه صنعتی با طراحی ضعیف کارکنان همواره نگران برخورد با یکدیگر هستند و نمی توانند با آرامش خاطر کنند و کارایی لازم را ندارند. در این مقاله با شما هستیم تا به صورت مفصل در مورد چیدمان آشپزخانه رستوران با شما به بحث و بررسی بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

انواع چیدمان آشپزخانه رستوران

اکنون که به اهمیت چیدمان آشپزخانه رستوران اشاره کردیم می خواهیم انواع چیدمان آشپزخانه رستوران را نیز برای شما بیان کنیم.  وقت آن است که با استانداردهای طراحی اشپزخانه صنعتی خود را شروع کنید. با فیدار سورن همراه باشید.

چیدمان خط تولید

پیکربندی خط تولید نوعی چیدمان آشپزخانه رستوران محسوب می شود که از یک ردیف و یا جزیره مرکزی تشکیل شده است. این چیدمان به صورت ردیفی از آماده سازی غذا شروع می شود و در نهایت در آیتم سرو به پایان می رسد. با استفاده از از این نوع چیدمان آشپزخانه رستوران می توانید یک نوع غذا را بارها و بارها سرو کنید بدون اینکه به مشکل بخورید.

چیدمان خط تولید اصولا برای رستوران و یا فست فودهایی مه منوی محدود دارند و یا غذاهای آن ها سنک آماده سازی مشابهی دارد، مناسب می باشد. مثلا پیتزافروشی هایی که تنها انواع مختلف پیتزا را سرو می کنند می توانند از چیدمات خط تولید استفاده کنند.

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان جزیره

این نوع چیدمان در آشپزخانه صنعتی با یک طرح حلقه ای شروع می شود و یک ایستگاه آماده سازی یا پخت و پز مرکزی اضافه می کند. به عنوان مثال در یک آشپزخانه می توان واحد های انبار، ایستگاه های شستشو و کانترهای آماده سازی غذا را در اطراف قرار داد و تجهیزات پخت و پز را در مرکز آشپزخانه قرار داد. این مدل از چیدمان آشپزخانه رستوران در واقع دارای یک مرکز فرماندهی می باشد که ارتباط میان کارکنان و سرآشپزها را راحت می کند.

چیدمان جزیره برای آشپزخانه هایی مناسب است که از فضای بزرگی برخوردار هستند. این نوع چیدمان اشپزخانه صنعتی مانعی برای کارکنان ایجاد نمی کند و به راحتی و بدون دخالت می توانند کارهای خود را پیش ببرند.

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان بلوکی

چیدمان بلوکی نوعی چیدمان آشپزخانه صنعتی است که برای هر نوع فعالیتی که در آشپزخانه انجام می شود یا برای هر نوع غذایی که در آن تهیه می شود، مناطق جداگانه ای ایجاد می کند. به عنوان مثال، یک رستوران می تواند ایستگاه سوپ و سالاد، ایستگاه گوشت، ایستگاه سرخ کردنی و ایستگاه پخت داشته باشد.

چیدمان بلوکی، آشپزخانه را مرتب نگه می دارد و اجازه می دهد انواع مختلف غذا به طور همزمان آماده شوند. در این حالت شما می توانید برای هر ایستگاه، یک آشپز متخصص استخدام کنید تا همه کارها را از ابتدا تا انتها انجام دهد. این چیدمان برای رستوران هایی با منوی متنوع و تعداد پرسنل زیاد، مناسب است. چیدمان بلوکی برای کارهای بزرگ مانند رستوران هتل ها، آشپزخانه های کترینگ یا آشپزخانه های وسیع مناسب است.

نکته: رستوران هایی با آشپزخانه های کوچک، باید از چیدمان بلوکی امتناع ورزند، زیرا امکان انجام چند وظیفه را ندارد. برای کارکرد روان این نوع آشپزخانه ها به فضای کافی و کارمندان زیادی نیاز دارید.

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان گالی

در این نوع چیدمان تمامی ایستگاه ها و تجهیزات در محیط آشپزخانه هستند. تجهیزات در واقع در یک محیط بسیار تنگ در دو ردیف به موازات هم قرار می گیرند. در صورتی که از فضای کافی برخوردار نیستید می توانید از این نوع چیدمان استفاده کنید. می توانید از چیدمان حلقه ای با فضای خالی در مرکز آن استفاده کنید. در این نوع چیدمان تعداد پرسنل نیز بسیار کم می باشد.

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه اپن

چیدمان آشپزخانه اپن نوعی چیدمان آشپزخانه صنعتی است که به مشتریان امکان می دهد عملی که معمولاً در پشت صحنه اتفاق می افتد را ببینند. هر گونه چیدمان آشپزخانه تجاری را می توان با برداشتن یک دیوار، به آشپزخانه اپن تبدیل کرد.

برای حفظ ایمنی مشتریان، بهتر است وسایل آشپزی گرم را حتی­الامکان از مشتری دور نگه دارید. ایجاد یک پارتیشن شیشه ای بین ناحیه سرویس دهی و نشیمن میهمان ها انتخابی هوشمندانه است که از غذا در برابر عطسه های غیر منتظره یا سرفه محافظت می کند.

 

پنج بخش کلیدی در چیدمان آشپزخانه رستوران

قبل از اینکه اقدام به طراحی آشپزخانه صنعتی کنید، اول باید بدانید یک آشپزخانه صنعتی به چه چیزهایی نیاز دارد. در حالت کلی می توان آشپزخانه صنعتی را به پنج جزء کلی تقسیم بندی کرد که در ادامه بیان می داریم. با چیدمان آشپزخانه رستوران همراه باشید.

ذخیره سازی

در آشپزخانه رستوران اقلام مختلفی از جمله ابزار آشپزی (ظروف، ماهی تابه و غیره)، مواد غذایی (محصولات، گوشت، کالاهای خشک) و (لیوان، بشقاب، دستمال) ذخیره می شود. آشپزخانه برای هر یک از این اقلام به واحدهای ذخیره سازی جداگانه ای نیاز دارد، مانند یخچال برای غذاهای فاسدشدنی، انبار برای کالاهای خشک و کمد برای ابزارها. این محصولات را می توانید در تجهیزات انبار مشاهده کنید.

ایستگاه شستشو در چیدمان تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نظافت آشپزخانه تجاری برای اطمینان از بهداشت غذا و ظروف، امری ضروری است. ما توصیه می کنیم ایستگاه های شستشوی جداگانه ای برای مواد غذایی و ظروف ایجاد کنید تا کثیفی ظرف بر روی مواد غذایی قرار نگیرد! ایستگاه های شستشوی شما برای عملکرد روان به ماشین ظرفشویی تجاری، سینک ظرفشویی و قفسه خشک کن نیاز دارند.

آماده سازی غذا

یک آشپزخانه تجاری بسته به نوع غذای موجود در منو ممکن است چندین بخش برای تهیه غذا داشته باشد. بخش آماده سازی غذا در آشپزخانه یک رستوران شامل فضای پیشخوان، ابزارهای برش و ظروف ذخیره سازی است.

بخش های آماده سازی غذا را در نزدیکی یخچال قرار دهید تا تیم آشپزخانه شما بتوانند مواد اولیه را به سرعت و با خیال راحت تا زمانی که آماده استفاده شوند، نگهداری کنند.

ایستگاه پخت و پز

آشپزخانه شما برای ارائه منوی غذایی مورد نظر، به تجهیزات پخت و پز زیادی نیاز دارد. اکثر رستوران ها دارای ترکیبی از اجاق گازها، فرها و سرخ کن های تجاری و برخی لوازم مخصوص آشپزی هستند. یک سیستم نمایش آشپزخانه به کارکنان در دریافت بلیط های ورودی کمک می کند. این محصولات را می توانید در بخش تجهیزات رستوران و پخت غذا مشاهده کنید.

محل سرویس دهی

از محل سرویس دهی آشپزخانه تجاری برای آماده کردن ظروف و تحویل آنها به سرویس دهندگان جهت فرستادن به غذاخوری ها استفاده می شود. محل سرویس دهی باید لامپهای حرارتی داشته باشد تا غذا را گرم نگه دارد.

قسمت سرویس دهی آشپزخانه خود را تا جایی که ممکن است نزدیک سالن غذاخوری قرار دهید تا فاصله آشپزخانه تا میز برای پیشخدمت ها کمتر شود.

 

عوامل موثر در طراحی آشپزخانه صنعتی

برای طراحی آشپزخانه صنعتی، لازم است به پارامترهایی توجه کنید که نقش موثری در بهبود کارایی آشپزخانه و عملکرد پرسنل آن دارد.

 1. نوع فعالیت آشپزخانه (رستوران، فست فود، کافه رستوران)
 2. منوی غذایی (سرد یا گرم)
 3. میانگین مدت زمان لازم برای پخت غذا
 4. تعداد پرسنل فعال در آشپزخانه در هر شیف کاری
 5. مشخص کردن محل ورود موارد اولیه برای پخت غذا و خارج کردن ضایعات غذایی
 6. تعیین محل نگهداری مواد غذایی خشک مانند برنج، سیب زمینی، پیاز، پاستا، حبوبات
 7. تجهیز یخچال برای نگهداری از مواد غذایی فاسد شدنی مثل گوشت، مرغ، ماهی، پنیر پیتزا و انواع سس
 8. مشخص کردن محلی برای تجهیزات پخت غذا مانند سرخ کن، فر، مایکرفر
 9. در نظر گرفتن فضای جمع آوری و شستشوی ظروف کثیف
 10. تعیین فضای برای قفسه‌های دیواری و کابینت برای نگهداری ظروف
 11. پیش بینی محل نصب هود و تهویه برای خروج بخار و گرمای ناشی از طبخ غذا
 12. در نظر گرفتن فضایی برای نگهداری از نوشیدنی های گرم و سرد
چیدمان آشپزخانه رستوران

چیدمان آشپزخانه رستوران

چه کسی می‌تواند در طراحی و تجهیز آشپزخانه صنعتی شما را راهنمایی کند؟

زمانی که تصمیم به راه اندازی رستوران می‌گیرید و می‌خواهید یک آشپزخانه صنعتی برای رستوران خود تاسیس کنید، لازم است از یک مشاور کاربلد، راهنمایی بگیرید. چرا که راه‌اندازی رستوران و تجهیز آشپزخانه صنعتی به عنوان خوشمزه‌ترین کسب و کار دنیا، الزامات و نیازمندی‌هایی دارد که یک مشاور آشپزخانه صنعتی می‌تواند راهکارهای صحیح و اصولی را در اختیار شما قرار دهد.

شاید شما برای اولین بار بخواهید یک آشپزخانه صنعتی داشته باشید، اما مشاور طراحی آشپزخانه بارها و بارها با انواع پروژه راه‌اندازی آشپزخانه رستوران و فست فود مواجه شده و تجربیات ارزنده‌ای را کسب نموده است. از این رو به استانداردهای طراحی انواع آشپزخانه صنعتی اشراف کامل دارد.  البته باید بین طراح، تیم آشپزی و سرآشپز تعامل سازنده ای وجود داشته باشد تا بتوانید یک منوی غذایی مناسب، یک آشپزخانه مجهز و سرویس دهی مناسب به مشتریان خود داشته باشد.

راه‌اندازی و تجهیز آشپزخانه صنعتی، اصول و قواعدی دارد که در این مطلب به طور مفصل درباره آن صحبت کردیم. پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر و سوالاتی که در ذهن دارید، با مشاورین فیدار سورن تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.