مقالات

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

برای راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی لازم است که در ابتدا لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی را بدانید و شناخت درستی از لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی داشته باشید. آشپزخانه های صنعتی در بسیاری از ساختمان های اداری، رستوران ها، کارخانه هاف هتل ها و … جایپانه بسیار ویژه ای دارند و لازم است که حتما بخشی به آشپزخانه صنعتی اختصاص داده شود. ممکن است با نگاهی کوتاه به لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی برخی از آن ها را بخواهید حذف کنید و یا اینکه برخی را به صورت دست دوم تهیه کنید. اما لازم است که حتما یک لیست کامل از آن داشته باشید که بعدها دچار مشکل نشوید.

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی به چهار گروه عمده تقسیم بندی می شود که مربوط به تجهیزات آماده سازی آشپزخانه صنعتی، تجهیزات مربوط به رستوران و پخت غذا، تجهیزات سرمایشی مربوط به نگهداری غذا و در نهایت تجهیزات شستشو تقسیم بندی می شود. همانطور که بیان شد احتمالا شما با توجه به کاربری و حجم غذای خروجی در طول روز، نیاز است که برخی گزینه ها را از لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی حذف کنید و در نهایت هزینه راه اندازی رستوران یا آشپزخانه صنعتی را کاهش دهید.

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی این رستوران ها و فست فودها هستند که جایگزین غذای خانگی شده اند. در همین راستا تجهیزات مورد نیاز جهت آماده سازی نیز باید ارتقا پیدا کند و بدانید که از چه تجهیزاتی برای آشپزخانه صنعتی خود باید استفاده کنید. تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل استفاده صنعتی  باید متریال خاصی داشته باشد تا بتوانند برای مصارف بالا مورد استفاده قرار بگیرند. به همین جهت هم عمر بیشتری خواهند داشت و هم از نظر بهداشتی و ایمنی در سطح بالایی قرار بگیرند. در این بخش می خواهیم به طور مفصل به لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی اشاره ای داشته باشیم. در نظر داشته باشید اگر قصد راه اندازی رستوران و کترینگ را دارید بهتر است برای شروع کار از مشاوره آشپزخانه صنعتی کمک بخواهید تا بهترین و مناسب ترین تجهیزات را برای خود خریداری کنید. با فیدار سورن همراه باشید.

تجهیزات آماده سازی آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تخته کار

این میز برای آماده سازی مواد غذایی به کار می رود و معمولا استفاده بسیار زیادی دارد. شما برای خرد کردن گوشت،برش دادن سبزیجات و … می توانید از تخته کار استفاده کنید. تخته کار عموما در مدل های مختلفی ارائه می شود و نوع کاربری و قیمت آن ها با یکدیگر متفاوت است.

دیگ خیساندن برنج

پا به هر رستورانی بزارید محال است که با بوی برنج مواجه نشوید و یا اینکه در منو آن ها غذایی بدون برنج مشاهده نکنید. بیشتر غذاهای ایرانی با پخت برنج در ارتباط هستند و حجم زیادی از سفارشات باب رنج همراه است. از این رو در هر آشپزخانه صنعتی حتما نیاز به یک دیگ خیساندن برنج خواهید داشت. این دیگ از مهم ترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد که عموما نیز از جنس استیل است.

چرخ گوشت صنعتی

اگر یک اشپز حرفه ای داشته باشید هرگز گوشت چرخکرده را از بیرون تهیه نمی کنید. در آشپزخانه های حرفه ای گوشت به صورت آماده خریداری نمی شود چرا که چرخ کردن گوشت نیاز به تخصص دارد. برای این کار به لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود یک چرخ گوشت صنعتی باید اضافه کنید.

اره استخوان بر

یکی از تجهیزات ضروری در آشپزخانه صنعتی اره استخوان بر می باشد که برای تکه کردن گوشت، قلم، استخوان و … به کار می رود. اگر غذاهای آشپزخانه صنعتی شما گوشتی است حتما اره استخوان بر را تهیه کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: مشاوره راه اندازی رستوران و کترینگ

دستگاه مخلوط کن

بسیاری از اشپزخانه های صنعتی در لیتس منو خود کباب را دارند و یا اینکه از نان و یا شیرینی های خاصی استفاده می کنند. داشتن دستگاه مخلوط کن صنعتی یکی مهم ترین گزینه ها در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی است که با استفاده از آن می توانید مایه کباب، شیرینی، نان و … را مخلوط کنید.

یخ ساز صنعتی

دورانی که رستوران‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی برای رفع نیاز یخ خود، سفارش بیرونی می‌گذاشتند، سپری شده و اکنون هر آشپزخانه صنعتی یک یخ ساز حرفه‌ای دارد. این یخ ساز کمک می‌کند تا به طور پیوسته یخ‌های قالبی در ابعاد مختلف در اختیار داشته باشیم.

خلال کن صنعتی

برای خلال کردن انواع مواد اولیه صنعتی که به صورت یکدست و منظم باشد نیاز به یک دستگاه خلال کن دارید. شما برای خلال کردن سیب زمینی، هویج و … لازم است که از یک دستگاه استفاده کنید. البته این گزینه به میزان نیاز روزانه شما نیز وابسته است و تعیین کننده ضرورت خرید این دستگاه می باشد.

سبزی خرد کن صنعتی

بدیهی است که انتظار نداریم در یک رستوران یا آشپزخانه بزرگ، خرد کردن سبزی‌ها به صورت دستی انجام شود. از طرفی دیگر تهیه سبزی آماده و خرد شده نیز هزینه‌ها را افزایش خواهد داد. به این جهت هر آشپزخانه حرفه‌ای و صنعتی به یک دستگاه سبزی خرد کن نیاز دارد.

میز دورچین استیل

این میز یکی از تجهیزاتی است که شما می‌توانید به فراخور نیاز خود، از آن صرف نظر کرده و یا برای تکمیل تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود، آن را خریداری کنید. کاربرد این میز به این شکل است که تمامی مواد دورچین غذاها مانند کاهوی خرد شده، خیارشور، ترشی، گوجه فرنگی، زیتون و غیره به صورت مجزا در قالب‌های آن ریخته شده و حین پر کردن بشقاب‌ها یا دیس‌های غذا، به میزان نیاز از هر یک برداشت می‌شود. این میز از لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد.

تجهیزات پخت آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

اجاق گار صنعتی

اجاق گاز اولین مورد در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد. بسته به نوع کاربری شما می توانید اجاق گاز فردار و یا بدون فر خریداری کنید. اجاق گازها انواع مختلفی دارند و می توانید مدل های متنوع آن را در فروشگاه فیدار سورن مشاهده کنید و بسته به نیاز خود یکی از آن ها را برگزینید.

دستگاه دم کن برنج

در بخش پیشین در مورد ضرورت خیس کردن برنج صحبت کردیم و می دانید که یکی از نیازهای اولیه هر رستورانی می باشد.دقت داشته باشید که دم کردن برنج در هر رستورانی یک کار کاملا حرفه ای است و باید به وسیله دم کن برنج انجام پذیرد. این دستگاه را می توانید در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی مشاهده کنید.

تابه گردان یا سرخ کن صنعتی

این دستگاه برای سرخ کردن انواع مختلف غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. شما برای سرخ کردن سیب زمینی، ماهی، مرغ و … نیاز به یک وسیله دارید. قطعات تابه گردان به راحتی قابل شستشو و پاک کردن رد روغن می باشند. جنس این تایه استیل می باشد و کیفیت سرخ کردن در آن بسیار بالا می باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: استانداردهای طراحی آشپزخانه صنعتی

کباب پز گازی صنعتی

کباب‌پز گازی و نیز کباب پز ذغالی، عملکردی شبیه به هم داشته و در بسیاری از آشپزخانه‌های صنعتی و رستوران‌ها برای پخت کباب، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به منوی غذایی رستوران‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی ایرانی، نمی‌توان هرگز کباب‌پز گازی یا ذغالی را از لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی حذف کرد. برای خرید این دستگاه پیشنهاد می کنیم حتما به فروشگاه فیدار سورن سری بزنید.

کباب پز تابشی

اگر می‌خواهید بوی پخت کباب، پیچیده نشده و به علاوه چربی کباب نیز به خوبی گرفته شود، کباب پز تابشی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. به کمک این دستگاه صنعتی، می‌توانید بهترین پخت کباب را بدون راه افتادن دود و بوی آن داشته باشید. (البته توجه داشته باشید که با توجه به امکانات و حرفه‌ای‌تر بودن این دستگاه، قیمت گران‌تری نیز نسبت به نمونه گازی یا ذغالی دارد.)

هود صنعتی

هود صنعتی دارای قدرت مکش فوق العاده‌ای بوده و در عین حال عملکردی مشابه هودهای خانگی دارد. این هودها را در بخش پخت غذا نصب کرده و بخار و بوی پخت انواع غذاها را به این شکل از فضای آشپزخانه خارج می‌سازند. این دستگاه جزو لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد.

تجهیزات سرمایشی و نگهداری

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

یخچال ویترینی

یخچال ویترینی نوعی از یخچال در آشپزخانه‌های صنعتی است که شیشه‌ای بودن جداره‌های آن، باعث می‌شود که دید کامل نسبت به اقلام موجود در یخچال وجود داشته و کاربری آن‌ها ساده تر شود. اگر سری به رستوران های سلف سرویس زده باشید حتما یخچال های ویترینی را می توانید مشاهده کنید.

گرمخانه شیشه ای

گرمخانه شیشه‌ای در قیاس با سایر گرمخانه‌های آشپزخانه صنعتی، دارای این حسن است که می‌توان اقلام داخل آن را مشاهده کرد. می توانید گرمخانه ایستاده ویترینی ساخت شرکت فیدار سورن گرم و سرد را مشاهده کنید.

تجهیزات شستشوی آشپزخانه صنعتی

ماشین ظرفشویی صنعتی

حتما دیگر انتظار ندارید که همچنان در آشپزخانه‌های صنعتی، شستشوی حجم بالای ظروف به وسیله شخص انجام پذیرد! ماشین ظرفشویی صنعتی، این کار را با دقت بالا انجام داده و سرعت انجام فرآیند را افزایش می‌دهد.

میز ظروف کثیف از لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

میز ظروف کثیف، میز بزرگی است که در ابعاد مختلف قابل سفارش بود و در واقع محل نگهداری ظروف پیش از وارد کردن آن‌ها به بخش شستشو است. چنین میزی را می‌توان در بخش دریافت ظروف تمیز نیز تعبیه کرد.

سیخ‌شور صنعتی

سیخ‌شور صنعتی، همان طور که از نام آن می‌توان حدس زد، برای شستن سیخ‌های استفاده شده در آشپزخانه‌های صنعتی، کاربرد داشته و سرعت عمل را بالا می‌برند. سیخ شور صنعتی در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی قرار دارد.

سینک ظرفشویی صنعتی

این سینک از جنس استیل بوده و لگن‌های آن عمیق و کاملا بزرگ هستند. سینک‌های ظرفشویی صنعتی در دو مدل همراه با آبچکان یا بدون آبچکان و دارای یک قفسه در بخش زیرین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.