خدمات

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

می خواهیم یک آشپزخانه صنعتی راه اندازی کنیم. نیاز به یک لیست داریم بنابراین باید کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی را که شما را از داشتن لیست جانبی بی نیاز می کند را داشته باشیم. برای ایجاد یک آشپزخانه بزرگ و حرفه ای نیاز به تجهیزات دارید و باید شناخت درستی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی داشته باشید. اگر شما یک لیست کامل از تجهیزات و لوازمی که نیاز دارید تهیه کنید می توانید با توجه به ضرورت شروع به خرید کنید. برای نوشتن یک لیست کامل تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ما در این مقاله یک لیست کامل از تجهیزات آشپزخانه صنعتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این لیست را می توانید برای لوازم فست فود و یا کافی شاپ نیز استفاده کنید و برخی از تجهیزات آن باید حذف شود.  بدون شک برای نوشتن لیست نیاز به منو دارید اما این لیست همان چیزی است که ابتدای کار به آن نیاز دارید.

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

لیست کامل از تجهیزات می بایست تمامی بخش های مختلف تجهیزات را در بر بگیرد. تجهیزات پخت و پز، تجهیزات آماده سازی، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تجهیزات انبار، تجهیزات سرو و … همگی شامل این لیست می شود. با توجه به میزان غذایی که قرار است روزانه تولید کنید و لیست غذاهایی که در منو خود قرار داده اید می توانید برخی از تجهیزات را حذف کنید. اگر قصد راه اندازی فست فودی را دارید توصیه می کنیم مقاله لیست تجهیزات فست فود را مطالعه بفرمایید.

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آماده سازی

در تمامی آشپزخانه های صنعتی پیش از اینکه شروع به پخت غذا کنند ابتدا مواد لازم را آماده سازی می کنند. این بخش مابین انبار و بخش پخت قرار دارد و تمامی مواد لازم را از انبار گرفته، آماده می کند و به بخش پخت تحویل می دهد. لیست تجهیزات لازم در این بخش به شرح زیر می باشد:

 • تخته کار: برای آماده سازی مواد غذایی مانند خرد کردن گوشت و مرغ، برش دادن سبزیجات از تخته کار استفاده می کنند.
 • دیگ خیساندن برنج: بیشتر غذاهای ایرانی با پخت برنج در ارتباط هستند و تعداد غذاهایی که افراد سفارش می دهند همراه با برنج می باشد، بنابراین دیگ خیساندن برنج برای تجهیزات آشپزخانه صنعتی ایرانی ها مهم و ضروری است.
 • چرخ گوشت صنعتی: در آشپزخانه های صنعتی و بزرگ، هیچوقت از گوشت چرخ کرده آماده استفاده نمی کنند. و در این شکل از کار تخصصی به یک چرخ گوشت صنعتی نیاز خواهد بود. این چرخ گوشت ها برای چرخ کردن انواع گوشت با تنظیمات مختلف، کاربرد دارد.
 • اره استخوان بر: تکه کردن گوشت های بزرگ، و قلم آن ها و … در آشپزخانه های بزرگ و حرفه ای انجام میگیرد، بنابراین دستگاه اره استخوان بر در تجهیزات آشپزخانه صنعتی مهم و ضروری می باشد.
 • دستگاه مخلوط کن صنعتی: از این دستگاه برای مخلوط کردن مایه کباب، خمیر نان یا شیرینی استفاده می کنند.
 • یخ ساز: در سال های گذشته رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی برای برطرف کردن نیاز خود به یخ، آن را از بیرون سفارش می دادند. ولی اکنون هر آشپزخانه حرفه ای یک یخ ساز صنعتی دارد، تا هر لحظه یخ های قالبی در ابعاد مختلف در اختیار داشته باشند.
 • دستگاه خلال کن: از این دستگاه برای خلال کردن مواد اولیه از جمله سیب زمینی و هویج و … استفاده می شود.
 • سبزی خرد کن: تهیه کردن سبزی آماده و خرد شده هزینه زیادی دارد، بنابراین سبزی خرد کن در تجهیزات آشپزخانه صنعتی مهم به حساب می آید.
 • کباب زن (کوبیده زن) یا سیخ گیر: از این میز برای جای دادن سیخ کباب استفاده می شود. به صورتی که سیخ ها را در قسمت پایینی آن جای می دهید و پس از آماده کردن سیخ آن را در جای خود در بالای میز قرار می دهید. شاید این مورد جزو گزینه های ضروری نباشد و بتوان آن را حذف کرد ولی بودن آن در تجهیزات آشپزخانه صنعتی سرعت العمل را افزایش می دهد و به بهداست بیشتر کمک می کند.
 • میز دور چین: از این میز برای دورچین غذا ها مانند کاهوی خرد شده، خیار شور، ترشی و … به صورت جدا در هر کدام از قالب های آن ریخته شده و در حین پر کردن بشقاب مشتری از هر کدام به میزان لازم برداشته می شود.
 • میز کار: از این میز در مراحل مختلف آشپزخانه صنعتی استفاده می شود. و آچر فرانسه آشپزخانه در مراحل آماده سازی و پخت و پز می باشد.
کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات پخت و پز

در این بخش مواد خامی که حاضر شده است از بخش آماده سازی تحویل گرفته و وارد مرحله پخت می شود. همانطور که از نام آن مشخص است در این بخش با تجهیزاتی مانند اجاق گاز روبرو هستید. شما می توانید تمامی تجهیزات لازم برای این بخش را تنها از یک فروشگاه تهیه کنید. کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی  را مطالعه کنید و ضروری ترین موارد را انتخاب کنید.

 • اجاق گاز: این اجاق گاز در دو مدل فر دار و بدون فر موجود است. با توجه به نوع کاربرد آن برای کار شما، می توانید یک یا بیشتر از یک عدد اجاق گاز را تهیه کنید. بهتر است که هر دو مدل آن را در تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود داشته باشید.
 • دستگاه دم کردن برنج: دم کردن برنج در آشپزخانه های بزرگ کار دشواری است که باید توسط دستگاه دم کردن برنج انجام شود.
 • تابه گردان (سرخ کن): از این دستگاه برای سرخ کردن انواع مواد غذایی استفاده می شود. و قطعات این دستگاه به راحتی قابل جدا شدن و شستشو می باشد.
 • کباب پز صنعتی: کباب پز در دو نوع گازی و ذغالی موجود است که عملکرد آن ها دقیقا مثل هم می باشد. از این دستگاه برای پخت کباب استفاده می شود.
 • کباب پز تابشی: اگر می خواهید پخت کباب بدون دود و بو باشد باید از این دستگاه استفاده کنید.
 • هود صنعتی: این هود دارای قدرت مکش بسیار بالایی می باشد. از این دستگاه در قسمت پخت و پز استفاده می کنند تا بو و حرارت غذا را به بیرون انتقال دهد.
کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات سرمایشی

مواد لازم برای رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی روزانه وارد نمی شود و بخشی از آشپزخانه صنعتی به تجهیزات سرمایشی اختصاص داده می شود در این بخش می توانید مواد اولیه لازم را کاملا تازه نگهداری کنید.

 • یخچال ویترینی: این نوع یخچال ها جداره های آن شیشه ای می باشد تا محتویات آن به راحتی قابل مشاهده باشد.
 • یخچال صنعتی: فریزر و یخچال صنعتی از وسایل بسیار مهم آشپزخانه صنعتی است. و بسته به حجم کاری آشپزخانه تعداد و سایز آن انتخاب می شود.
 • گرماخانه شیشه ای: از گرماخانه برای گرم نگه داشتن غذا استفاده می شود. مزیت این مدل شیشه ای نسبت به مدل های دیگر این است که می توانید محتویات داخل آن را مشاهده کنید.
 • سرد خانه زیر صفر: برای منجمد نمودن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سرد خانه بالای صفر: برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود که امکان مصرف آن ها تا دو هفته آینده می باشد.
 • سردخانه دو مداره: این مدل سردخانه کارایی دو نوع بالای صفر و زیر صفر را دارد.

تجهیزات انبار

از بخش های مهم آشپزخانه صنعتی که نگهداری از آن بسیار مهم است انبار می باشد. از این بخش برای نگهداری مواد غذایی خشک و فاسد شدنی و حتی لوازم غیر غذایی هم استفاده می شود. این بخش شامل قفسه هایی می باشد که به طور منظم می توانید مواد خشک را درون آن نگهداری کنید.

بخش نگهداری از مواد خشک شامل موادی است که عمر طولانی دارند و به صورت روزانه از آن ها استفاده می شود. به عنوان مثال ادویه، روغن، برنج، حبوبات و … همگی می توانند در این بخش تقسیم بندی و نگهداری شوند. کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی این امکان را به شما می دهد که بتوانید با اطلاعات درست تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنید.

تجهیزات سرو

یکی از مهم ترین بخش هایی که به طور مستقیم با مشتری سر و کار دارد و می بایست بهترین گزینه ها برای آن انتخاب شود بخش تجهیزات سرو می باشد. تجهیزاتی که در این بخش خریداری می شود توسط مشتری مورد استفاده قرار می گیرد و یا اینکه در معرض دید مشتری می باشد. بنابراین لازم است که از بهترین گزینه ها انتخاب شود. برخی از این تجهیزات به شرح زیر می باشد.

 • ظروف شفینگ دیش: از این ظرف برای گرم نگه داشتن و همچنین سرو غذای دریایی، سرو غذای فرنگی و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سالاد بار: برای نگهداری و سرو سالاد در آشپزخانه های صنعتی است.
 • ترولی: نوعی چرخ دستی می باشد که برای حمل ظروف غذایی به منظور سرو غذا روی میز های مشتریان و یا حمل ظورف کثیف به آشپزخانه استفاده می شود.
کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

یک لیست کامل از تجهیزات آشپزخانه صنعتی

در ین مقاله کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی که می توانستید برای خود تهیه کنید را مشاهده می کنید. البته این لیست تنها شامل تجهیزات درشت و گران قیمت می باشد. اما یک لیست از لوازم ریز نیز باید داشته باشید که برای مشاهده این لیست می توانید به فیدار سورن مراجعه کنید.

نکات تهیه لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

همانطور که گفته شد؛ تجهیزات از مهم ترین بخش های هر آشپزخانه صنعتی به شمار می آید. برای خرید باید به نکاتی توجه نمایید تا تجربه خوبی از خرید خود داشته باشید. در این بخش از مقاله قصد داریم تا شما را با این نکات مهم و ضروری خرید تجهیزات آشنا کنیم.

 • متراژ آشپزخانه در نظرگرفته شود و ابعاد تجهیزات متناسب با آن باشد؛
 • ظرفیت هر نوع از لوازم مطابق با میزان فروش رستوران شما باشد؛
 • نوع تجهیزات با نوع غذاهای منو رستوران تطابق داشته باشد؛
 • جنس بدنه بهتراست از استیل ضدزنگ باشد تا پس از گذشت زمان دچار پوسیدگی نشود؛
 • ابعاد و تعداد آن متناسب با پرسنل داخل آشپزخانه باشد.

تچهیزات آشپزخانه صنعتی سورن کیچن

در این مقاله اطلاعاتی در مورد کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی در اختیار شما قرار داده شد. شرکت های مختلفی در زمینه تولید و پخش این تجهیزات فعالیت می کنند اما باید توجه داشته باشید که شرکت سورن کیچن یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت ها در زمینه تولید و تجهیز آشپزخانه صنعتی در سطح کشور می باشد. بهترین متریال را همراه با گارانتی می توانید از این مجموعه تهیه کنید.

حتما پیش از تهیه لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی مشورت های لازم را دریافت کنید و با اطلاعات کامل تنها تجهیزات ضروری را تهیه کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید همین حالا با شماره 09122408711 تماس بگیرید و اطلاعات لازم را از مجموعه سورن کیچن تهیه کنید.

1 دیدگاه در “کاملترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 1. هاشمی گفت:

  سلام خسته نباشید مطلب مفیدی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *