خدمات

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟ یکی از معضلات اصلی در رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی تمیز کردن دستگاه هایی است که با روغن سر و کار دارند. فرقی نمی کند که شما مرغ سوخاری درست کنید یا پیاز حلقه ای سرخ کنید، سرخ کن شما در انتهای روز با حجم زیادی از روغن سوخته همراه است که باید به سرعت تمیز شود. سرخ کن ها با توجه به حجم بالای استفاده از آن متاسفانه زود کثیف می شوند اما با چند ترفند می توانید سرعت تمیز کردن آن را افزایش دهید.

حال مسئله این است که چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟ در زیر برخی از نکات مهم و دستورالعمل ها را برای تمیز کردن سرخ کن صنعتی بیان کرده این. سرخ کن صنعتی یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد که کارایی زیادی دارد و جزو مهم ترین دستگاه ها می باشد.

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

با گذشت زمان رسوبات چربی و کربن روی سرخ کن شما جمع می شود. بر روی دفترچه راهنمای هر دستگاهی زمان تمیز کردن آن درج شده است. عموما برای تمیز کردن اساسی باید هفته ای یک روز وقت بگذارید. اما بهتر است برای اطمینان دفترچه راهنمای محصول را حتما مطالعه کنید. برخی از نکات مهم در مورد سوال چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟ به شرح زیر است. با رعایت این نکات می توانید یک طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

  • بگذارید تا روغن سرد شود: سرخ کن را خاموش کنید و فرصت دهید تا روغن سرد شود.
  • روغن را خالی کنید: پس از خنک شدن روغن، آن را داخل ظرف دیگری تخلیه کنید.
  • فضای داخلی را تمیز کنید: با استفاده از یک فرچه روغن را از دیواره ها و کف مخزن پاک کنید.
  •  آب و ماده پاک کننده را اضافه کنید: سرخ کن را تا خط تراز از آب پر کنید. یک ماده چربی زدا یا ماده شوینده مناسب را به آب اضافه کنید
  • آب را بجوشانید: سرخ کن را روشن کنید و بگذارید آب و محلول شستشو به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بجوشد. این کار به حذف چربی اضافی باقیمانده در دستگاه کمک میکند.
  • آب را خنک کرده و دور بریزید: دستگاه را خاموش کنید و فرصت دهید تا آب به میزان قابل توجهی خنک شود و وقتی به اندازه کافی خنک شد آن را در ظرفی بریزید.
  • فضای داخلی سرخ کن را تمیز کنید: با استفاده از یک اسفنج یا پارچه مناسب، دیواره ها و کف دستگاه را پاک کنید. مخلوطی از آب گرم و ماده شستشو در یک کاسه یا سطل درست کنید و با استفاده از یک برس یا اسفنج نرم و غیر زبر، بقایای روغن و کثیفی فضای داخلی را تمیز کنید.
  • سرخ کن را آب بکشید: داخل سرخ کن را آب بگیرید تا مخلوط صابون و باقیمانده روغن از بین برود. اگر هنوز چربی یا کثیفی باقی مانده، دیواره ها و کف را با آب و جوش شیرین بشویید و پس از اتمام دوباره آب را داخل سرخ کن بگیرید تا کاملا پاک شود.

بیشتر بخوانید: انواع سرخ کن صنعتی

تمیز کردن سرخ کن صنعتی به روش جوشاندن

سرخ کن یکی از دستگاه های مهم رستوران است که روزانه استفاده می شود و کثیفی آن می تواند بر روی طعم غذا تاثیرگذار باشد. نگهداری از این دستگاه می تواند به طول عمر آن بیفزاید. از این رو در اشپزخانه های بزرگ هفته ای 2 الی سه بار سرخ کن را تمیز می کنند. انجام این کار سخت نیست و اگر به طور مرتب انجام شود می توانید یک سرخ کن با طول عمر بالا داشته باشید.

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

چگونه سرخ کن صنعتی را تمیز کنیم؟

هم برای سرخ کن های صنعتی و هم برای سرخ کن های خانگی، رایج ترین روش تمیز کردن لگن های سرخ کن صنعتی، روش جوشاندن است. در این روش ابتدا باید سرخ کن را خاموش کرده و صبر کنید تا کاملا روغن آن سرد شود. سپس باید روغن را از داخل سرخ کن تخلیه نمایید.

سبد یا لگن سرخ کن را بردارید و داخل سینک بگذارید، داخل سبد را با چند قطره مایع ظرفشویی پر کنید و سبد را به همان مقداری که روغن می ریزید پر آب کنید. سپس سبد را در جای خود بر روی سرخ کن بگذارید و سرخ کن را روشن کنید. (در واقع شما به جای روغن، آب و چند قطره مایغ ظرفشویی ریخته اید). سرخ کن صنعتی را تا زمانیکه آب داخل آن به جوش می آید روشن بگذارید. آب را به مدت 10 دقیقه در حالت جوش نگه دارید. بعد از آن سرخ کن را خاموش کنید و بگذارید آب سرد شود.

در این حالت بسیاری از چربی ها و موادی که به سرخ کن چسبیده اند برداشته می شود و در آب غوطه ور می شود. موادی که هنوز به بدنه داخلی سرخ چسبیده است را به کمک کاردک تخت از بدنه داخلی سرخ کن جدا کنید. از پاک کننده های قوی برای برداشتن مواد سخت استفاده نکنید. در عوض می توانید خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و از آن برای پاک کردن سرخ کن استفاده کنید. در نهایت می توانید سبد سرخ کن را آب بشویید و با دستمال نرم آنرا پاک کنید.

برای پاک کردن مواد غذایی کوچک که به لبه های سرخ کن چسبیده اند می توانید از مسواک یا برس استفاده کنید. قبل از سرخ کردن مواد غذایی مطمئن شوید سرخ کن و لگن سرخ کن کاملا خشک شده است.

بیشتر بخوانید: خرید سرخ کن صنعتی برای رستوران

چند وقت یکبار روغن داخل سرخ کن را عوض کنیم؟

یکی از مهم ترین نکات در استفاده از سرخ کن صنعتی این است که باید بعد از هربار استفاده از سرخ کن یک کفگیر بالای روغن بکشید و تکه های سوخته و جدا شده از غذا را که درون روغن جا مانده اند را خارج کنید. اگر روزانه از سرخ کن استفاده می کند باید هفته ای یکبار روغن داخل سرخ کن را عوض کنید. اما در صورتی که گاها اوقات از سرخ کن استفاده می کند هر دو هفته یکبار می توانید روغن را عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *