خدمات

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

در این بخش قصد داریم در مورد نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی صحبت کنیم. نکاتی ریز و مهم که در صورت رعایت نکردن ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در هر صنفی نکات ایمنی می بایست رعایت شود. آشپزخانه صنعتی نیز یکی از صنف هایی است که در آن نکات ایمنی می بایست به طور کامل رعایت شود.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی تیز و برنده می باشند و برخی از آن ها شعله های آتش نیز دارند. در نتیجه احتمال وقوع حادثه در آن چندین برابر می شود. برای جلوگیری از بروز سانحه رعایت نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی ضروری است. برای اطمینان از اینکه رستوران شما به صورت ایمن کار می کند می بایست برخی از نکات را بررسی کنید. در ادامه برای کسب اطلاعات در این مقاله با ما همراه باشید.

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

بهداشت و ایمنی یک نگرانی بزرگ در آشپزخانه های صنعتی می باشد چرا که در صورت رعایت نکردن ممکن است تعدادی زیادی از مشتریان را نیز بیمار کنید و یا حادثه ای پیش اید. از بریدگی دست تا سر خوردن دربخش سرو گرفته تا آتش سوزی تجهیزات آشپزخانه صنعتی؛ همگی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

برخی از نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی در ادامه بیان شده است. یک آشپزخانه صنعتی ایمن هرچقدر هم که شلوغ باشد برایش مشکلی پیش نمی آید چرا که تمامی بخش ها کنترل شده می باشد.

بیشتر بخوانید: مراحل راه اندازی آشپزخانه صنعتی

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

کارمندان خود را در زمینه رعایت نکات ایمنی آموزش دهید.

برای داشتن یک محیط ایمن تمامی افراد می بایست نکات ایمنی را رعایت کنند. آشپزخانه صنعتی شما باید کارمندان آموزش دیده داشته باشد. بنابراین سرمایه گذاری زمان برای آموزش کارکنان یکی از موثرترین راه ها برای ایمنی آشپزخانه صنعتی است. سعی کنید نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی را به کارمندان یادآور شوید و در صورت لزوم از برنامه های آموزشی برای آن ها استفاده کنید.

ایمنی آتش نشانی رستوران را تجهیز کنید.

آتش سوزی یکی از بدترین سانحه هایی است که ممکن است در آشپزخانه شما رخ دهد. داشتن تجهیزات آتش سوزی میزان خسارت را به حداقل می رساند. اطمینان حاصل کنید این تجهیزات در دسترس کارکنان می باشند. چندین کپسول آتش نشانی در محل کار خود داشته باشید و در بخش های مختلف رستوران قرار دهید. چراغ های اضطراری و علائم خروج را در بخش های مختلف رستوران قرار دهید. همچنین اجسام قابل اشتعال را از شعله دور نگاه دارید.

از آسیب های رایج رستوران جلوگیری کنید.

با رعایت نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی می توان شایع ترین اسیب هایی که در حین کار در آشپزخانه صنعتی ممکن است پیش آید جلوگیری کرد. از رایج ترین مشکلات در رستوران ها می توان به موارد زیر اشارع کرد:

بریدگی: یکی از شایع ترین اسیب ها در اشپزخانه رستوران بریدگی دست با استفاده از چاقو می باشد. برای جلوگیری از صدمات چاقوها را در معرض برخورد قرار ندهید و توجه کنید که وسایل برنده در اطراف محیط کار کارکنان وجود نداشته باشد.

آتش سوزی: حتی بدون آتش سوزی هم ممکن است کارکنان در معرض سوختن قرار بگیرند. برخورد با اجاق گاز و یا وسایل داغ ممکن است باعث سوختن اعضای بدن کارکنان شود. برای رعایت نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی می بایست همیشه از دستکش اجاق گاز استفاده شود.

آسیب چشمی: در طول پخت و پز یا تمیز کردن، چشمان کارکنان در برابر پاشیدن چربی، مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و مواد آسیب پذیر است. کارمندان باید هنگام تمیز کردن محل کار یا قسمت های مختلف احتیاط کنند و هنگام شستشو یا تمیز کردن شیشه های شکسته از عینک ایمنی محافظ استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین شرکت تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

تجهیزات ایمنی را در اختیار کارکنان قرار دهید.

در حالی که آموزش و آماده سازی برای نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی مهم است، برخی از وظایف به بهترین نحو با تجهیزات حفاظتی انجام می شود. این اقلام را در اختیار کارکنان خود قرار دهید تا ایمنی آشپزخانه صنعتی خود را نگه دارید.

یک آشپزخانه شلوغ خطرات زیادی را به همراه دارد، اما اگر هنگام پخت و پز، تمیز کردن و استفاده از تجهیزات احتیاط کنید می توانید کارکنان خود را ایمن نگه دارید. در صورت وقوع حوادث یک کیت لوازم اضطراری کامل همراه با کمک های اولیه داشته باشید یا با شماره اورژانس مربوطه تماس بگیرید.

اجازه ندهید کارکنان بیمار غذا درست کنند

حضور کارکنان بیمار در محیط آشپزخانه صنعتی باعث می شود غذای آلوده به دست مشتری بدهید و در نتیجه سلامت مشتریان را به خطر خواهید انداخت. به هنگام بیماری کارکنان را از غذا به دور نگاه دارید. این یکی از نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی است.

مواد اولیه را به درستی بشویید.

اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما میوه ها و سبزیجات را به درستی می شویند. حتی اگر میوه و سبزیجات پوست کنده شود باز هم باید شسته شود. اگر آنها را نشویید در حین آماده کردن محصول در معرض خطر پخش باکتری ها از بیرون به داخل آن هستید. آبکش کار را آسان‌تر می‌کند به شرطی که فقط برای میوه‌ها و سبزیجات استفاده شود و از مواد دیگری مانند ماکارونی یا گوشت خام در آن استفاده نشود.

سطوح آماده سازی و تجهیزات را مرتب ضدعفونی کنید

کارکنان آشپزخانه صنعتی شما به یک ایستگاه کاری و تجهیزات مناسب نیاز دارند تا کار خود را به نحو مطلوب انجام دهند. از آب گرم صابون یا مقدار کمی سفید کننده یا پاک کننده روی تخته های برش، ظروف، میزهای پیشخوان و غیره استفاده کنید. از تجهیزات بهداشتی رستوران صنعتی خود نیز غافل نشوید و مطمئن شوید که طبق توصیه سازنده آن را به درستی تمیز می کنید تا نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی شما همچنان حفظ شود.

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی

لباس مناسب برای کارکنان انتخاب کنید.

انتخاب لباس مناسب نیز از نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی است. کارکنان همگی باید لباس فرم داشته باشند و جنس آن ها از پارچه های مناسب باشد تا شستشوی آن نیز آسان شود. این موضوع علاوه بر اینکه سبب یکدست شدن محیط رستوران می شود و از ورود آلودگی به محیط آشپزخانه صنعتی جلوگیری می شود.

غذا را در دمای مناسب نگهداری کنید.

گوشت و مرغ خام آشپزخانه شما باید جدا از میوه و سبزیجات نگهداری شود. غذا باید تا دمای 41 درجه فارنهایت خنک شود. همچنین توجه کنید که گوشت چکه نمی کند و دیگر مواد غذایی را آلوده نمی کند.

بیشتر بخوانید: بازسازی آشپزخانه صنعتی رستوران

ایمنی آشپزخانه صنعتی با سیستم تهویه

یکی از نکات مهم ایمنی آشپزخانه صنعتی داشتن سیستم تهویه مناسب می باشد. اشپزخانه بدون داشتن تهویه مناسب فورا گرم  و غیر قابل تحمل می شود و در نتیجه غذای بی کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار خواهید داد. داشتن سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی جزو ملزومات است و برای حفظ عملکرد درست باید از نصب درست آن اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *