مقالات

لوازم آشپزخانه صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی

برای آشپزی سالم و آسان

برای راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی لازم است که با لوازم آشپزخانه صنعتی آشناش شویم. طبیعی است که هر ارگان و یا مجموعه ای لازم است که دارای یک بخش برای تامین خوراک باشد. این آشپزخانه صنعتی می تواند برای رستوران و یا هر مرکز دیگری مانند هتل باشد، اما لازم است که اطلاعات جامعی در مورد نحوه راه اندازی و لوازم آشپزخانه صنعتی داشته باشیم. در این مقاله می خواهیم شما را با لوازم آشپزخانه صنعتی اشنا کنیم. شما عزیزان جهت خرید لوازم آشپزخانه صنعتی و یا دریافت مشاوره راه اندازی رستوران و یا کترینگ می توانید با مجموعه فیدار سورن در ارتباط باشید و مناسب ترین تجهیزات را برای آشپزخانه خود با کمترین قیمت خریداری کنید.

لوازم آشپزخانه صنعتی

آشپزخانه به معنی یک محل برای آشپزی و پخت غذا می باشد. اما زمانی که به این کلمه “صنعتی” اضافه می شود در واقع از نظر کاربرد و مفهوم تغییری در آن ایجاد نمی شود و تنها از نظر ابعادی بزرگتر می گردد. بنابراین آشپزخانه صنعتی محلی برای آماده سازی و پخت غذا می باشد. این محل بخش اصلی تشکیل دهنده یک رستوران و یا فست فود است و در هتل ها، سالن پذیرایی، دانشگاه ها و … می باشد.

در یک اشپزخانه صنعتی با توجه به میزان خروجی غذا، آنچه که بسیار مهم است سرعت عمل و کاهل زمان پخت و آماده سازی غذا می باشد. برخلاف یک آشپزخانه خانگی که برای تعداد محدودی غذا در آن طبخ می شود. در یک آشپزخانه صنعتی بزرگ برای تعداد زیادی از افراد با سلایق مختلف غذا پخت می شود و در نتیجه می بایستی لوازم آشپزخانه صنعتی با دقت انتخاب و تهیه گردد. همانطور که می دانید هدف از راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی کسب درامد است و به همین دلیل باید همه چیز مشتری پسند باشد در نتیجه حساسیت در پخت غذای آن بسیار بالاست. برای کسب یک نتیجه ایده آل می بایست یک محیط آرام همراه با بهترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی را فراهم کرد.

حالا که با ضرورت نیاز به یک آشپزخانه صنعتی در فضاهای مختلف مانند رستوران و ارگان های مختلف آشنا شدید لازم است که اندکی در مورد لوازم آشپزخانه صنعتی و نحوه تهیه این لوازم به بحث و بررسی بپردازیم. با مجموعه فیدار سورن همراه باشید.

محصولات ما

دسته بندی لوازم آشپزخانه صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی در برخی از دسته بندی هایی قرار می گیرد که لازم است این دسته بندی را بدانید و بر اساس آن تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود را تهیه کنید. به دلیل گستردگی و فراوانی که لوازم آشپزخانه صنعتی دارند، دسته بندی آن ها کار ساده ای نیست و می بایست دسته بندی به گونه ای باشد که تمامی تجهیزات را در بر بگیرد و در عین حال دارای کاربری آسان باشد.برخی از تجهیزات به صورت کاملا سلیقه ای از نگاه تجهیزکنندگان دسته بندی های مختلف قرار می گیرند. اما در صورتی که بخواهیم یک دسته بندی کلی برای تجهیزات آشپزخانه صنعتی ایجاد کنیم، این دسته بندی به شرح زیر می باشد:

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات سرمایشی

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات سرو غذا

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات کافه

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات انبار

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات شستشوی صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات خط سلف سرویس

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات پخت غذا

لوازم آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آماده سازی

تجهیزات انبار

یک بخش گسترده از لوازم آشپزخانه صنعتی تجهیزات انبار می باشد. این بخش شامل مواردی مانند کابینت صنعتی، انواع چلیک ها، قفسه بندی و شلف، میزکار استیل، هود صنعتی و … می باشد که همگی جزو ملزومات یک آشپزخانه صنعتی است. اما همانطور که در بخش پیشین نیز بیان کردیم تجهیزات آشپزخانه صنعتی می توانند در دسته بندی های مختلفی قرا بگیرند. به عنوان مثال میز استیل علاوه بر تجهیزات انبار آشپزخانه صنعتی، در بخش تجهیزات آماده سازی غذا نیز می باشد.

تجهیزات کافه

تجهیزات کافه دارای دنیای گسترده ای می باشد. و با وجود اینکه در آشپزخانه صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما طیف گسترده و متفاوتی دارد. این بخش از لوازم آشپزخانه صنعتی دارای دسته بندی های مختلفی است که می توانید آن را در بخش تجهیزات کافه فیدار سورن مشاهده کنید. همچنین در نظر داشته باشید یکی از روندهای کاری افراد در کافه این است که تجهیزات را در جلو چشم مشتری می گذارند. در صورتی که می خواهید کافه ای به این صورت ایجاد کنید بهتر است لوازم آشپزخانه صنعتی خود را بسیار شیک و منحصر به فرد انتخاب کنید.

تجهیزات سرو غذا

تجهیزات سرو غذا دومین بخش از مهم ترین لوازم آشپزخانه صنعتی می باشد. چرا که این بخش مستقیما در معرض دید مشتری است و لازم است که لوازم این بخش از بهترین تجهیزات انتخاب و خریداری شود. تجهیزاتی مانند شفینگ دیش ها، ظروف سرو، ظروق سوپ خوری، انواع ظرف بنماری، گرمخانه های غذا که به صورتی گازی و یا برقی می باشد، انواع سماور و بویلرها همگی از بخشی از لوازم آشپزخانه صنعتی می باشند که در بخش تجهیزات سرو غذا جای دارند. اما مهم ترین تجهیزی که در این بخش قرار می گیرد، ترولی پذیرایی می باشد که برای حمل غذا و گرم نگهداشتن غذا در حین حرک برای سرو شدن مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات سرمایشی

تجهیزات سرمایشی از جمله لوازمی است که برای سالم نگهداشتن مواد بسیار کاربرد دارد. بر این اساس لوازم آشپزخانه صنعتی می تواند شامل یخچال صنعتی، فریزر صنعتی، یخساز صنعتی، بستنی سازها، تاپینگ های بستنی و پیتزا و … باشد که همگی جزو تجهیزات سرمایشی محسوب می شود.

تجهیزات آماده سازی

از دیگر دسته بندی هایی که برای لوازم آشپزخانه صنعتی در نظر گرفته می شود می توان به تجهیزات آماده سازی غذا اشاره کرد. در تجهیزات آماده سازی غذا به این دلیل که ماشین آلات صنعتی نیز قرار می گیرد، دارای تجهیزات مختلفی است. از جمله آن ها می توان به چرخ گوشت صنعتی، خلال کن صنعتی، کالباس بر، سبزی خرد کن های صنعتی، بیفتک زن، خمیرگیر صنعتی، پیاز پوست کن، سیب زمینی پوست کن، شاور ظرف شویی و … اشاره کرد. این محصولات به توجه به کاربری آشپزخانه صنعتی شما انتخاب می شود. به عنوان مثال دستگاه کالباس بر عموما در فست فودی ها و رستوران هایی که دارای غذاهای فست فودی نیز می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات شستو صنعتی

برای اینکه مرحله طبخ و پخت غذا به درستی پیش برود لازم است که شما در میان لوازم آشپزخانه صنعتی، تجهیزاتی نیز برای شستشو خریداری کنید. این تجهیزات بیشتر جنبه نگهداری و بهداشتی دارد و برای شستن و تمیز نگهداشتن انواع ظروف و مواد مورد استفاده قرار می گیرد. بر همین اساس انواع ماشین ظرفشویی صنعتی، سینک ها و وان های شستشو و … از مواردی هستند که در بخش تجهیزات شستشو صنعتی مورد نیاز می باشند.

تجهیزات سلف سرویس

برای سرو غذا به صورت سلف، خطوط سلف سرویس در نظر گرفته می شوند. تجهیزات خط سلف سرویس دارای انواع کانترهای گرم و سرد، انواع بوفه گرم و سرد، رَف، کانتر ساده، کانتر قاشق و چنگال، تاپینگ ها و … هستند. این محصولات نیز جزو لوازم آشپزخانه صنعتی محسوب می شوند.

نکته ای که درباره تجهیزات خط سلف سرویس وجود دارد این است که با وجود سفارشی سازی در بخش تجهیزات آشپزخانه صنعتی، بخش تجهیزات خطوط سلف سرویس خیلی بیشتر امکان بوفه های رویه کوبی سفارشی سازی را داشته و با توجه به ماهیت مرکز و فضا و رنگبندی و جنس بدنه، قابل طراحی و تولید می باشد. بر این اساس می توانید طرح و مدل مورد نظر خود را انتخاب و به فیدار سورن سفارش دهید.

تجهیزات رستوران و پخت غذا

این بخش شاید مهم ترین بخش از یک اشپزخانه صنعتی می باشد که لوازم آشپزخانه صنعتی نیز در این بخش بسیار مهم است. تجهیزات پخت غذا از نظر نوع پخت با یکدیگر متفاوت است مثلا شما برای تجهیزات پخت غذای ایرانی از تجهیزات متفاوتی نسبت به تجهیزات فست فودی استفاده می کنید تجهیزات پخت غذا دارای انواع مختلفی است که از جمله آن ها می توان به کباب پز سنتی، کباب پز اتوماتیک، انواع اجاق گاز صنعتی، گریل صنعتی، دیگ، تابه گردان، فر پیتزا، کباب پز، فر رشنال که پخت ترکیبی انجام می دهد و فر رشنال یک برند آلمانی است و یا دیگر فرهای کانوکشن که پخت ترکیبی برای آن ها می باشد. همچنین سالاماندر، انواع سرخ کن صنعتی، تابه گردان و انواع فر پیتزا از دیگر تجهیزات پخت غذا هستند که ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید.

فر کامبی

فر کامبی رشنال یا فر پخت ترکیبی در بازار تجهیزات آشپزخانه صنعتی به فرهای استیمر نیز معروف هستند و از مدرن ترین تجهیزات پخت دنیا محسوب می شود. این فرها از سه المان مختلف برا پخت خود استفاده می کنند. که هر المان برای پخت غذاهای مخصوصی استفاده می شود. در این مورد می توانید به مقاله … مراجعه کنید. برای داشتن یک فر کامبی رشنال یا فر کامبی بروج نیاز به سرمایه گذاری اولیه است اما این هزینه در برابر مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی که مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار ناچیز است. به عبارت دیگر با یکبار سرمایه گذاری ویژگی و عملکردهایی از این دستگاه دریافت می کنید که با راندمان بسیار بالایی همراه است.

مشاوره خرید لوازم آشپزخانه صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی

هنگامی که می خواهید شروع به راه اندازی یک کار بزرگ کنید در نظر داشته باشید که در صورتی که در کار مورد نظر تجربه کافی را نداشته باشید احتمال اینکه با حطا مواجه شوید بسیار زیاد است. چرا که یکی از مهم ترین گزینه ها در راه اندازی یک کار، داشتن تجربه برای جلوگیری از هزینه اضافی است. به عنوان مثال در صورتی که هنگام خرید لوازم آشپزخانه صنعتی اطلاعات کافی را نداشته باشید ممکن است تجهیزات اضافی برای آشپزخانه خریداری شود و یا اینکه تجهیزات ضروری فراموش شوند. به همین دلیل در این مسیر نیاز به یک مشاوره راه اندازی آشپزخانه صنعتی دارید.

گروه فیدار سورن برای سهل کردن و سرعت بخشیدن به روال طبخ و غذاهای موجود در منو آماده یاری به شما می باشد. همان طور که می دانید پیش از شروع به کار می بایست منو رستوران خود را تدوین کنید. این بخش درست همان چیزی است که شما به به مشاور راه اندازی رستوران نیاز دارید. چرا که در این بخش با توجه به غذاهایی که می خواهید طبخ کنید می توانید از مشاور کمک بگیرید تا لوازم آشپزخانه صنعتی مورد نیاز خود را خریداری کنید.

لازم به یادآوری است که برندهای تجهیزات آشپزخانه رستورانی متنوع هستند و متاسفانه کالاهای تقلبی و بی‌کیفیت و ضعیف نیز در این عرصه حضور دارند. با این حساب جای دارد که با مراجعه به یک تولیدکننده معتبر، همانند فیدار سورن، نسبت به خرید تجهیزات درجه ممتاز، دارای کیفیت ساخت و طول عمر بالا و خدمات پس از فروش، اقدام نمایید.

هزینه راه اندازی رستوران و فست فود

لوازم آشپزخانه صنعتی

لوازم آشپزخانه صنعتی

تا بدینجا در مورد لوازم آشپزخانه صنعتی به بحث و بررسی پرداختیم و می دانیم که هر وسیله از آشپزخانه صنعتی در کدام دسته قرار می گیرد. اما در صورتی که می خواهید یک اشپزخانه صنعتی راه اندازی کنید. لازم است که پیش از بررسی لوازم آشپزخانه صنعتیف براورد هزینه کنید.

هزینه راه اندازی برای هر مدیر رستوران و فست فود بسیار مهم است زیرا تمام افراد سعی دارند با سرمایه گذاری بر روی راه اندازی رستوران و فست فود به سود بسیار خوبی دست پیدا کنند و کسب و کار خود را رونق بدهند به همین دلیل بعد از اینکه مکان مناسبی برای رستوران خود انتخاب کردند به سراغ خرید تجهیزات خواهند آمد تا هرچه سریعتر کار خود را شروع کنند.

مهمترین بخش هزینه های راه اندازی رستوران خرید لوازم آشپزخانه صنعتی می باشد. تجهیزات رستوران نیز مانند خودرو می باشد که پس از خرید و استفاده برای اولین بار ارزش اولیه خود را از دست خواهد داد و به مرور زمان کم ارزش تر خواهد شد. پس اگر میخواهید هزینه ی کمتری بکنید توصیه میکنیم در برخی از دستگاه ها از لوازم آشپزخانه صنعتی دست دوم استفاده کنید تا در آینده اگر درآمد خوبی پیدا کردید اقدام به نو سازی تجهیزات آشپزخانه خود بکنید.

در این مطلب سعی کردیم کمی در مورد تجهیزات و لوازم آشپزخانه صنعتی و تفاوت های آن با تجهیزات آشپزخانه خانگی صحبت کردیم و به این موضوع پرداختیم که جهت راه اندازی رستوران و فست فود چه نوع تجهیزاتی باید تهیه کنیم . همچنین هزینه های راه اندازی رستوران را نیز بررسی کردیم و نکاتی مانند خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم و تجهیزات لازم برای شروع را عنوان کردیم. شما عزیزان جهت خرید لوازم آشپزخانه صنعتی و یا دریافت مشاوره جهت راه اندازی رستوران و فست فود می توانید با مجموعه فیدار سورن در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.