مقالات

طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی آشپزخانه صنعتی

با طراحی آشپزخانه صنعتی در خدمت شما هستیم. آشپزخانه صنعتی در واقع یک آشپزخانه قزرگ است که همان کار پخت و پز را انجام می دهد اما این بار با تجهیزات بزرگتر و پرسنل بیشتری این کار صورت می پذیرد. آشپزخانه های صنعتی تجهیزات خاصی دارند و می بایست طبق یک الگو طراحی شوند تا بیشترین کارایی و کمترین هزینه را در بر داشته باشند. با طراحی و تجهیزات آشپزخانه صنعتی فیدارسورن همراه باشید.

تمامی آشپزخانه های صنعتی جدا از سبک طراحی خود دارای تجهیزات مشترکی از قبیل تجهیزات شست و شو، تجهیزات آماده سازی غذا، تجهیزات رستوران و پخت غذا، تجهیزات انبار و نگهداری، تجهیزات سرو و … هستند. مهم ترین گام در طراحی آشپزخانه صنعتی ایجاد یک فضای درست و به اندازه برای آن است. طراحی آشپزخانه صنعتی اگر به صورت اصولی انجام گردد در نهایت باعث می شود با استفاده بهینه از نیروی انسانی و فضا پخت و پز راحت تری را به ارمغان آورد.

مراحل طراحی آشپزخانه صنعتی

برای داشتن یک آشپزخانه صنعتی برای تجهیزات رستوران خوب نیاز است که یک طراحی اصولی و دقیق صورت پذیرد. در این مقاله با شما هستیم تا تمامی مراحل مربوط به طراحی آشپزخانه صنعتی را به صورت جزء به جزء برای شما بیان داریم. از تمامی این مراحل می توانید در طراحی آشپزخانه های رستوران ها، کترینگ ها، کافی شاپ ها و … استفاده کنید.

جهت مشاوره راه اندازی رستوران و کترینگ با ما در تماس باشید

پیش طراحی

در اولین مرحله از طراحی آشپزخانه صنعتی شرایط و حجم تولید روزانه کسب و کار مرود بررسی قرار می گیرد. در ابتدا باید تعیین کنید روزانه به چند پرس غذا نیاز دارید و حدودا چند نفر به رستوران و یا آشپزخانه شما مراجعه می کنند. این کار با توجه به فضای قرارگیری رستوران شما مورد بررسی است. پس از انجام تحقیقات مورد نظر نیازها تعریف می شود و در نهایت میزان فروش روزانه باید تعیین گردد.

پیش بینی فضای آشپزخانه طراحی

فضای آشپزخانه صنعتی جهت سامان دهی کارها و تسریع در انجام آن ها ، به بخش های مختلفی تفکیک می شود .

ورودی و خروجی : تعیین محل های مناسب جهت تخلیه ، ورود و خروج مواد اولیه

انبار : در نظر گرفتن فضا جهت نگهداری مواد اولیه خشک و ماندگار مانند برنج ، حبوبات ، روغن و…

سردخانه : تعیین محل مناسب برای نگهداری مواد غذایی منجمد و هم چنین مواد غذایی فاسد پذیر مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، …. و لبنیات ، سبزیجات و …

فضای استراحت : در نظر گرفتن فضای مناسب جهت استحمام و سرویس های بهداشتی ،  تعویض لباس و استراحت پرسنل آشپزخانه

ایمنی : رعایت استانداردها و پیش بینی تجهیزات اعلام و اطفاء حریق

تاسیسات : طراحی تاسیسات مورد نیاز جهت :

 • ذخیره و توزیع آب سرد و آب گرم
 • جمع آوری و دفع فاضلاب چرب
 • خروج و تخلیه زباله ها و پسماند مواد غذایی
 • سیستم روشنایی ، برق رسانی ، مدارهای الکتریکی
 • تهویه هوای آشپزخانه ، خروج هوای آلوده و تامین هوای سالم و تازه
طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی آشپزخانه صنعتی

نقشه چیدمان

بعد از تعیین تمامی نیازها و اطلاعات نوبت به کشیدن نقشه پیشنهادی و تعیین تجهیزات رستوران  و پخت غذا می رسد. در این مرحله بهتر است از افرادی که در این زمینه دارای تجربه می باشند کمک بگیرید تا با کمترین هزینه بتوانید مناسب ترین تجهیزات را خریداری کنید. جهت مشاوره راه اندازی رستوران و کترینگ می توانید از فیدار سورن کمک بخواهید. در این مرحله باید نوع ساخت، برنامه غذایی، فضای کار، کیفیت تجهیزات و مصرف انرژی تعیین گردد.

طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی نهایی

در این مرحله تمامی مواردی که در بخش پیشین ذکر شد تایید شده و لیست تجهیزاتی که مورد نیاز است را باید بنویسید. در طراحی نهایی شکل چیدمان نهایی تجهیزات و روند اجرایی کار مشخص می شود.

تهیه تجهیزات

مهم ترین بخش از طراحی آشپزخانه صنعتی، تهیه تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد. با توجه به اینکه تجهیزات مورد نظر قرار است سالیان دراز استفاده شود بهتر است از تجهیزات با کیفیت استفاده کنید تا در مدت کوتاهی مجبور به هزینه دوباره نشوید. همچنید از همان ابتدا حجم کاری را در نظر بگیرید تا تجهیزات خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک خریداری نشود چرا که کارایی ندارد. تمامی تجهیزات با توجه به بودجه شما می تواند توسط شرکت فیدار سورن عرضه گردد. تنها کافیست با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان این مجموعه استفاده کنید.

حتما مطالعه کنید: هزینه راه اندازی رستوران چقدر است؟

نصب تجهیزات

بعد از تهیه تجهیزات نوبت نصب و راه اندازی آنها است. در این مرحله حتما باید نظارت دقیقی وجود داشته باشد تا نصب کاملا مطابق با طراحی های صورت گرفته انجام شود. بعد از نصب تجهیزات باید چگونگی کار با آنها را یاد بگیرید و آنها را راه اندازی کنید.

هنگام طراحی آشپزخانه صنعتی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

برای طراحی آشپزخانه صنعتی به صورت کاملا اصولی لازم است که برخی از نکات رعایت شود تا یک آشپزخانه ایده ال داشته باشید. این موارد به شرح زیر می باشد.

دانستن نقش و اهمیت آشپزخانه

قلب رستوران یا هر مجموعه تهیه غذایی آشپزخانه آن می باشد که تمامی کارهای رستوران اعم از پخت و پز، شست و شو و … در آنحا صورت می پذیرد. بنابراین زیبایی و طراحی آن بسیار مهم است. در آشپزخانه صنعتی خوب همه چیز باید سر جای خود باید و فضای کافی برای قرار دادن تجهیزات وجود داشته باشد. رعایت اصول طراحی آشپزخانه صنعتی باعث می شود در وقت و انرژی صرفه جویی گردد.

اینکه کدام تجهیزات را نو و کدام یک را کار کرده و دست دوم خریداری کنید.

برخی از تجهیزات برای آشپزخانه وجود دارند که بهتر است دست دو و کارکرده تهیه و خریداری شوند زیرا عمر کوتاهی دارند یا خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا دستگاه های یخ ساز بهتر است دست دو خریداری شوند زیرا هم عمر کوتاهی دارند و هم فقط در برخی مواقع مورد استفاده قرار می گیرند. فرها و سرخ کن ها جزء تجهیزاتی هستند که باید نو خریداری شوند زیرا دارای عمری طولانی هستند و از آنها زیاد استفاده می شود.

شناخت دقیق تجهیزات پخت و پز

آشپزخانه های صنعتی به اجاق گاز، فر و سیستم گریل نیاز دارند. این تجهیزات گران قیمت هستند و عمر مفید بالایی دارند. قبل از تهیه و خرید این تجهیزات بهتر است اول منوی رستوران خود را تکمیل کنید و بعد سراغ خرید فر و گاز بروید. اگر در منوی خود بیشتر غذاهای گریل دارید، پس باید یک دستگاه گریل سایز بزرگ خریداری کنید. در نهایت به یک سیستم تهویه مطبوع و مناسب نیز فکر کنید و آن را تهیه نمایید.

طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی آشپزخانه صنعتی

عوامل موثر در طراحی آشپزخانه صنعتی

در طراحی آشپزخانه صنعتی عوامل و پارامترهایی موثر هستند و باید مدنظر قرار بگیرند. این عوامل عبارتند از:

 1. انتخاب مکان مناسب برای کسب و کار
 2. نوع کاربری آشپزخانه (فست فود یا رستوران)
 3. نوع منوی غذا (غذای سرد یا گرم)
 4. مدت زمان لازم برای پخت غذا
 5. تعداد پرسنل یک شیفت کاری
 6. تعیین محل مناسب برای ورود مواد اولیه و خروج ضایعات غذایی
 7. تعیین محل قرارگیری مواد غذایی خشک مانند برنج، سیب زمین، پیاز، سبزی خشک، حبوبات و آرد
 8. تهیه سردخانه برای نگهداری گوشت، مرغ، ماهی و مواد فسادپذیر
 9. تعیین محلی برای قرار دادن تجهیزاتی مانند سرخ کن، فر و …
 10. در نظر گرفتن فضایی برای تجهیزات جمع آوری، انتقال و شست و شوی ظروف کثیف
 11. پیش بینی فضایی برای نصب کابینت، قفسه نگهداری ظروف و آویزها
 12. در نظر گرفتن مکانی برای قرار دادن تجهیزات پخت و پز مانند دم کن، آبکش و …
 13. پیش بینی محل نصب هود برای تهویه هوای آلوده و بخارهای ناشی از طبخ غذا
 14. در نظر گرفتن فضایی برای قرار دادن نوشیدنی های سرد و گرم
 15. در نظر گرفتن مکانی برای قرار دادن ظرف و ظروف و تجهیزات سرو غذا
 16. پیش بینی فضایی برای جمع آوری، انتقال و شست و شوی دیگ ها و پاتیل ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.