خدمات

راه اندازی آشپزخانه هتل

راه اندازی آشپزخانه هتل

جهت راه اندازی آشپزخانه هتل باید درک اطلاعات اساسی در مورد تجهیزات آشپزخانه‌های هتل‌ها داشته باشید تا با دانش جامعی که در این زمینه کسب کنید بتوانید کارکرد دقیق فضای آشپزخانه و حفظ کیفیت در هتل‌های چند ستاره که بسیار حیاتی است را فراهم آورید. مجموعه سورن کیچن در این مسیر کار شماست. برای مشاهده لیست قیمت تجهیزات آشپزخانه هتل کلیک کنید.

هدف اصلی این است که آشپزخانه‌ای راه‌اندازی کنید که با نیازهای هتل کاملاً هماهنگ باشد و همچنین بهترین تجربه ممکن را برای میهمانان هتل فراهم کند. این کار نیازمند طراحی و برنامه‌ریزی پلان، تهیه لیست کامل از تجهیزات آشپزخانه هتل‌های چند ستاره است که به هیچ وجه ساده نیست و با پیچیدگی‌های زیادی روبرو است. بگیرید طراحی آن را از نقطه صفر آغاز کنید یا آشپزخانه صنعتی هتل را بازسازی کنید، در هر دو حالت نیازمند در نظر گرفتن ابعاد و اصول مختلفی هستید.

از ابعاد فضا گرفته تا نصب و تجهیزات و الزامات لوله‌کشی، همه این موارد اصول خاص خود را دارند که باید در راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی هتل اعمال شود بسیاری از این تجهیزات در مجموعه سورن کیچن طراحی میشود که میتوانید با مراجعه به سایت این مجموعه نگاهی به این تجهیزات داشته باشید.

با این حال، هدف اصلی این است که آشپزخانه‌ای راه‌اندازی کنید که با نیازهای هتل به بهترین شکل ممکن مطابقت داشته باشد و بهترین تجربه را برای میهمانان فراهم آورد. در ادامه، با مراحل راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی هتل‌های چند ستاره آشنا می‌شوید، و از این ایده‌ها می‌توانید دانش خوبی در این زمینه به دست آورید.

طراحی آشپزخانه هتل

قبل از آغاز کار بر روی راه اندازی و طراحی آشپزخانه هتل، اولین گام اندیشیدن به جریان کار و قطعات ضروری آشپزخانه است. با برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی صحیح، باید همه تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه را در نظر گرفت.

راه اندازی آشپزخانه هتل

راه اندازی آشپزخانه هتل

طراحی آشپزخانه هتل باید بر پایه رعایت استانداردهای بهداشت و ارگونومی صورت گیرد، به‌طوری‌که با توجه به علم ارگونومی و انعطاف‌پذیری، به طور کامل تطبیق یابد. ارگونومی در اینجا به معنای تعیین موقعیت و شکل صحیح اجزای مختلف آشپزخانه است. هدف این طراحی‌ها، به دست آوردن چیدمان مناسب تجهیزات آشپزخانه صنعتی است.

اطلاعات بیشتر: بورس تجهیزات رستوران در تهران

آشپزخانه‌های صنعتی با آشپزخانه‌های خانگی متفاوت هستند؛ این آشپزخانه‌ها شامل بخش‌های مختلفی هستند از جمله بخش نگهداری مواد غذایی، بهداشت و نظافت، پخت و پز، تزئین و حمل و نقل و غیره که همگی از بخش‌های حیاتی یک آشپزخانه صنعتی هستند؛ بنابراین زمانی که از طراحی آشپزخانه صنعتی صحبت می‌شود، منظور چیدمان این بخش‌ها کنار هم و پر کردن آن‌ها با تجهیزات مناسب است.

نکته مهمی که باید برای تجهیزات آشپزخانه توجه داشت، منوی آشپزخانه است؛ به عنوان مثال، اگر فضای محدودی برای آشپزخانه هتل وجود دارد، باید منو را بررسی کرد و اگر قرار است فقط در طول روز چند بار غذاها را سرخ کنند، استفاده از یک سرخ‌کن سبک مناسب‌تر از یک سرخ‌کن صنعتی و بزرگ است.

آشپزخانه‌ها به سادگی مستعد بهم ریختگی هستند که این ریختگی باعث سردرگمی پرسنل و بهداشت نامناسب می‌شود. برای پیشگیری از این مشکلات، باید در طراحی به سادگی فکر کرد. هرچه طراحی ساده‌تر باشد، نظم و انضباط در آشپزخانه بیشتر می‌شود.

تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

در طراحی و راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی هتل، کارایی به عنوان اولویت اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد. در ابتدا باید برنامه‌ریزی به دقت انجام شود و نقطه مرجع مشخص شود، همچنین منوی رستوران هتل باید به دقت با آن هماهنگ شود. اعضای تیم طراحی و راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی هتل باید با کارکنان آینده هماهنگی داشته باشند تا از نیازهای آن‌ها آگاه شوند و همینطور تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید با نهایت دقت طراحی شده و با تکنولوژی روز دنیا هماهنگ باشد.

مراحل راه اندازی آشپزخانه هتل

برای راه‌اندازی یک آشپزخانه هتل، ابتدا باید به مراحل مختلفی پرداخته شود که به شرح زیر است:

 1. تحلیل و برنامه‌ریزی

ارزیابی نیازها و اهداف: نیازهای آشپزخانه بر اساس تعداد مهمانان، نوع خدمات (صبحانه، نهار، شام) و سطح انتظارات باید برآورد شود.

تهیه طرح توجیه اقتصادی: مهمترین قسمت راه اندازی هر کسب و کاری ارائه طرح توجیحی است تا یک توجیه اقتصادی برای فعالیت خود داشته باشید. در این بخش باید به تحلیل اقتصادی کسب و کار خود بپردازید و در ابتدا هزینه های اولیه راه اندازی آشپزخانه هتل را برآورد کنید در این بخش هزینه های مربوط به مکان پرسنل و تجهیزات و هزینه های ثابت و متغیر باید شناسایی شوند. همچنین باید زمان تقریبی سودآوری این کسب و کار و مبلغ آن باید تخمین زده شود.

اطلاعات بیشتر: هزینه راه اندازی باغ رستوران

مراحل راه اندازی آشپزخانه هتل

مراحل راه اندازی آشپزخانه هتل

 1. تهیه منو

طراحی منوی غذا: منوی غذای هتل باید براساس سلیقه مشتری متنوع و متناسب باشد تا بتواند گستره زیادی از مشتریان را پاسخگو باشد این منو میتوانید منو کلاسیک و مدرن و یا محلی و ارگانیک و فصلی را بگنجانید همچنین دسرها و پیش غذاها و انواع نوشیدنی و منوی ترکیبی به طور کامل شناسایی شوند. هماهنگی با آشپزها و سرآشپز: منوی آماده شده باید توسط تیم آشپزی بررسی شده و بر اساس توانایی های آن ها انتخاب شوند و منو نهایی سازی شود.

 1. انتخاب مکان و طراحی آشپزخانه

انتخاب مکان مناسب: فضای انتخابی باید کافی، با دسترسی مناسب و مطابق با قوانین بهداشتی باشد.

طراحی داخلی: طراحی باید بر اساس اصول ارگونومی، جریان کار و چیدمان مناسب تجهیزات صورت بگیرد.

 1. اخذ مجوزها

تهیه مجوزهای لازم: برای تاسیس یک آشپزخانه هتل، دریافت مجوزها اهمیت بسیاری دارد و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. پیش از افتتاح آشپزخانه، باید روند اخذ جواز کسب را آغاز کنید. از آنجا که فرایند اداری اخذ جواز ممکن است گیج‌کننده باشد، ما مراحل لازم را برای شما توضیح می‌دهیم. اولین قدم، دریافت پروانه کسب است که توسط اتحادیه‌ها صادر می‌شود. شما می‌توانید این مجوز را از اتحادیه ها دریافت کنید.

 1. تجهیز و آماده‌سازی

تهیه تجهیزات: یک آشپزخانه هتل نیازمند تجهیزات صنعتی و حرفه‌ای است تا بتواند به سرعت به نیازهای مشتریان پاسخ دهد. حتی با سرمایه‌گذاری قابل توجه، ممکن است هنگام خرید تجهیزات متوجه هزینه بالای آنها شوید. شایان ذکر است که تجهیزات دست دوم نیز تفاوت قیمتی زیادی با تجهیزات نو ندارند.

به یاد داشته باشید که فروشندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی معمولاً سعی می‌کنند وسایلی بیشتر از نیاز واقعی شما بفروشند. بنابراین، توصیه می‌شود هنگام خرید تجهیزات، از منبعی معتبر این تجهیزات را تهیه کنید تا نسبت به کیفیت ساخت آن مطمئن باشید.

تامین مواد اولیه: یکی از بخش‌های حیاتی در مدیریت یک آشپزخانه غذای هتل، تهیه مواد اولیه از تامین‌کنندگان است. چالش اصلی در این فرآیند، مذاکره برای کاهش قیمت مواد اولیه است. زیرا با موفقیت در این مذاکرات، می‌توانید حاشیه سود بهتری برای خود ایجاد کنید.

 1. استخدام و آموزش پرسنل

جذب و استخدام: راه‌اندازی یک آشپزخانه غذای هتل بدون جذب پرسنل حرفه‌ای ممکن نیست. در یک آشپزخانه، نه تنها تخصص افراد، بلکه هماهنگی و همکاری آن‌ها با یکدیگر نیز بر کیفیت غذاها تأثیر می‌گذارد.

آموزش: آموزش پرسنل در زمینه رعایت بهداشت، استفاده از تجهیزات و اجرای منوی مورد نظر الزامی است.

مشاوره راه اندازی آشپزخانه هتل

مشاوره راه اندازی آشپزخانه هتل

 1. پوشش مناسب پرسنل

فراهم‌سازی لباس و تجهیزات مناسب: تهیه لباس‌های بهداشتی و ایمنی برای پرسنل آشپزخانه موجب اطمینان بیشتر مشتریان و رعایت بهداشت میگردد.

 1. تدوین فرآیندها و استانداردها

تدوین رویه‌ها: تهیه دستورالعمل‌های کاری، بهداشتی و ایمنی موجب می گردد تا مدیریت رستوران به درستی صورت بگیرد.

نظارت و کنترل کیفیت: ایجاد سیستم‌های نظارتی برای کنترل کیفیت و بهبود مستمر فرآیندها علاوه بر افزایش کیفیت رستوران در طولانی مدت موجب افزایش سودآوری و محبوبیت برند میگردد.

 1. بازاریابی و تبلیغات:

آشپزخانه‌های غذای هتل در سراسر شهر فراوان هستند و این بازار در حال اشباع شدن است. بنابراین، توصیه می‌شود چند هفته قبل از راه اندازی آشپزخانه هتل ، کسب و کار خود را معرفی کنید.

برای رسیدن به این هدف، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید آگهی خود را در سایت‌های مرتبط با تشریفات یا مجالس ثبت کنید. همچنین، درج آگهی در روزنامه‌ها نیز می‌تواند به معرفی آشپزخانه شما کمک کند. طراحی و نصب بنرها و بیلبوردها در منطقه نیز یکی از روش‌های مؤثر و همیشه کاربردی بازاریابی است.

علاوه بر این، نباید تأثیر تبلیغات دهان‌به‌دهان را نادیده بگیرید. تحقیقات نشان داده است که بازاریابی کلامی یکی از مؤثر ترین روش‌های افزایش فروش است. اگر مشتریان شما به تبلیغ غذای شما بپردازند، تأثیر آن به مراتب بیشتر خواهد بود. بنابراین، کیفیت غذای خود را حفظ کنید تا مشتریان‌تان به‌طور طبیعی نقش بازاریابان شما را ایفا کنند.

با انجام این مراحل به طور دقیق و منظم، می‌توان یک آشپزخانه هتل با کارایی بالا و کیفیت مطلوب راه‌اندازی کرد.

مشاوره راه اندازی آشپزخانه هتل

جهت مشاوره راه اندازی آشپزخانه هتل لازم است از تجربیات اشخاص دیگر استفاده کنید و با شناخت کامل وارد این عرصه شوید. مجموعه سورن کیچن با چندین سال سابقه در زمینه طراحی و تولید و تجهیز آشپزخانه های صنعتی و راه اندازی آشپزخانه هتل در کنار شماست تا با ارائه تجربه خود به شما در این زمینه همراه شما باشد. جهت دریافت مشاوره میتوانید به سایت سورن کیچن مراجعه بفرمایید.

1 دیدگاه در “راه اندازی آشپزخانه هتل

 1. سینا گفت:

  سلام ممنونم برای مطلب خوبتون موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *